FotoGalerie


GALERIE    |    AUTOR    |    FOTOCESTOPISY    |    CAMERA OBSCURA

Fotocestopis Dubaj a Abu Dhabí 2020

Dubaj je nejlidnatějším a Abu Dhabí hlavním městem Spojených Arabských Emirátů (SAE). SAE se nachází na Arabském poloostrově v jihozápadní Asii u pobřeží Perského zálivu. Tato země má přibližně 9,9 milionů obyvatel, přičemž v Dubaji žije cca 1,4 milionu obyvatel a v Abu Dhabí cca 0,6 milionu. Dubaj i Abu Dhabí jsou města kuriozit. Člověk často žasně, co všechno je zde možné a jak rychle se tato města mění. Kde jinde než v Dubaji se můžete za jediný den pokochat vyhlídkou z nejvyšší budovy světa, zaplavat si v moři, projet se jeepem v poušti a ještě si zalyžovat…

Část 1  |   Část 2

Letadlo

Cesta z Prahy do Dubaje je dlouhá, trvá přibližně 6 hodin. Výhodou je sedět u okýnka a aspoň trochu si ukrátit čas díváním se na města, hory, světla, vodu i mraky a také západ slunce.

První jídlo

Hrdinská domněnka, že cestu vydržíme bez jídla se nepotvrdila, a tak přišla řada na zakoupenou polívku z kelímku. Když má člověk hlad, i toto jídlo je výborné :-).

Sheikh Zayed Road

Hned od prvního dne jsme si zvykali, že v Dubaji je všechno velké až megalomanské jako třeba hlavní silniční tepna – Sheikh Zayed Road. V tomto úseku má 6 proudů v každém směru. Provoz na ní byl, ale kolony ne.

Palma

V Dubaji je teplo po celý rok. Na přelomu ledna a února zde bylo přes den kolem 20°C. Toto počasí je příjemné jak pro poznávání města, tak i pro všudypřítomné palmy.

Dubai Marina

Dubai Marina je luxusní přístavní a obytná čtvť, kde je snad nespočet mrakodrapů rozesetých kolem uměle vytvořeného kanálu. Budova s kopulí uprostřed v pozadí se jmenuje Princess Tower, měří 414 m a nachází se v ní byty. Budova nalevo, která se postupně otáčí o 90° je Cyan (Infinity) Tower, má výšku 306 m, horní část budovy se původně měla otáčet podle slunce. Mrakodrap téměř vpravo se špičatou střechou se nazývá 23 Marina, měří 392 m, slouží k bydlení a uvnitř je neuvěřitelných 57 bazénů. Vysoká budova se schodovitou střechou v pozadí nese název Marina 101 a měří 425 m.

Dubai Marina

Člověk si na mrakodrapy velmi rychle zvykne, což je zvláštní, protože podle definice mrakodrapu (budova, která má vnitřní náplň jako např. bydlení či kanceláře a výšku více než 150 metrů) v České republice žádný mrakodrap nemáme. Velmi často je na budovách vidět nápis Emaar, což je developerská firma. Mezi mrakodrapy se nachází údajně jediná mešita v této čtvrti – Masjid Al Rahim.

Dubai Marina

Jeden netradiční pohled na mrakodrapy.

Duabi Marina

Kolem zálivu se klikatí promenáda s různými restauracemi, obchůdky a zelení.

Dubai Marina

Uměle vytvořený kanál ve čtvrti Dubai Marina měří 3 km a je pokračováním Perského zálivu. V této čtvrti se také nachází nejdelší městský lanový skluz, díky kterému se lze „proletět“ mezi mrakodrapy.

Květiny

Protože jsme Dubaj navštívili na přelomu ledna a února, byla plná květin, které zde mají v tuto dobu přívětivé podmínky. Dubaj je postavena na poušti, a tak je nutno veškeré rostliny zavlažovat. Kdykoli jsme nějaké květiny viděli, byly u nich také zavlažovací hadice.

Šejk

Spíše než samotný hotel Rixos, je zde zajímavý portrét šejka. Tento šejk se jmenuje Muhammad bin Rashid Al Maktoum a je emírem (vládcem) emirátu Dubaj a premiérem celých SAE.

Největší ruské kolo

Z JBR Beach ve čtvrti Dubai Marina je vidět největší ruské kolo na světě – Ain Dubai. Mělo by být otevřeno do výstavy Expo 2020, která se koná právě v Dubaji, a mělo by se na něj naráz vejít 1400 lidí. Výška je 210 m. Vpravo je pak vidět atrakce Flying Cup s panoramatickým výhledem.

Ferrari

V Dubaji jezdí mnoho sportovních a luxusních aut, zde parádní Ferrari v typické červené barvě.

Sokol

Sokol je národním ptákem SAE, je symbolem síly a odvahy. Byl také oblíbeným zvířetem šejka Zayeda (Zayed bin Sultan Al Nahyan), jednoho ze zakladatelů SAE a prvního prezidenta, kterého si v SAE velmi váží.

Stavba

Dubaj se rychle rozvíjí, a tak člověk narazí na nějaké staveniště na každém rohu. Zde je vidět kontrast mezi již postavenými budovami, rozestavěnými budovami a zatím nevyužitým územím. Vlevo je vidět design stanice metra (nízká budova se zlatou střechou), který je velmi podobný pro všechny stanice.

Vagon pro ženy a děti

Dubajské metro má vždy jeden vagon určený výhradně pro ženy a děti. Tento vagon je označen růžovou barvou. Mužům, kteří by vstoupili do tohoto vagonu, hrozí vysoká pokuta. V metru se obecně nesmí jíst, pít a žvýkat, což napomáhá udržování všudypřítomného pořádku. Metro v Dubaji je plně automatizované.

Sochy

Sochy lokálního muže a ženy, kteří jsou oblčeni do typických oděvů. Muž má bílý oděv dišdaš a na hlavě bílý šátek kefíju, který je omotán černým provazem zvaným agal. Žena má černou abáju a na hlavě může mít niqáb, který jí zakrývá vše kromě očí, nebo jen černý šátek zvaný šajla.

Dubai Mall

Dubai Mall je největším nákupním centrem na světě. Nachází se zde 1 200 obchodů (10× víc než v Galerii Vaňkovka v Brně) na ploše 1 124 000 km². Údajně je také nejnavštěvovanějším nákupním centrem světa. Je zde umístěn model budoucí nejvyšší budovy světa Creek Tower, kterou navrhl španělský architekt Santiago Calatrava. Tato budova je ve fázi stavby a o výškové prvenství bojuje s Jeddah Tower v Saudské Arábii. Uvádí se i možnost pokoření magické výšky 1 km. Creek Tower by měla mít podobu štíhlé budovy ukotvené pomocí lan, jako inspirace se uvádí minaret a liliový květ.

Největší obchod s cukrovinkami

V Dubai Mall se nachází největší obchod s cukrovinkami na světě.

Akvárium

Součástí centra je také obrovské akvárium s množstvím ryb, žraloků, rejnoků. Jedna stěna tohoto akvária je volně k vidění pro všechny návštěvníky centra. Hned nad akváriem je největší OLED obrazovka na světě. V centru se nachází i obrovské ledové kluziště.

Vodopád

Dubai Mall zdobí také nádherné a originální vodopády Human Waterfalls, které zabírají celou výšku centra. V kombinaci s dopadajícími paprsky slunce je to úžasná podívaná.

Burj Khalifa

Stačí vyjít ven z Dubai Mall a člověk se ocitne před nejvyšší budovou světa – Burj Khalifou a největším systémem fontán s choreografií na světě. Burj Khalifa měří 828 m a pohled na ni je opravdu velkolepý, člověk má pocit, že se dívá do nebe.

Vyhlídka z Burj Khalifa

Burj Khalifa (v překladu Chalífova věž) je pojmenována po prezidentovi SAE a emírovi emirátu Abu Dhabí, kterým je Khalifa bin Zayed Al Nahyan, syn šejka Zayeda. Ten budovu dofinancoval v době, kdy docházely peníze na její dostavbu. Burj Khalifa má mimo jiné i nejvýše položenou vyhlídkovou terasu na světě (148. patro). My jsme měli možnost podívat se na Dubaj z vyhlídky ve 124. a 125. patře. Vlevo dole je vidět Dubai Mall, vlevo nahoře pak záliv Dubai Creek.

Vyhlídka z Burj Khalifa

Z této výšky už vyhlídka připomíná spíše pohled z letadla. Ostatní mrakodrapy odsud vypadají jako trochu větší domy. Ani Sheikh Zayed Road se z výšky nezdá jako dvanáctiproudá silnice. Zajímavé je také křížení Sheikh Zayed Road s Al Safa Street, které působí z výšky až uměleckým dojmem (jet autem bych tam ale nechtěla). Dobře je zde vidět také to, jak je Sheikh Zayed Road lemována mrakodrapy. Vpravo nahoře je vidět Dubai Frame, což je vyhlídka v podobě zlatého rámu. Uprostřed se zlatou špičatou věžičkou je vidět nejvyšší hotel světa – Gevora Hotel (356 m).

Vyhlídka z Burj Khalifa

Druhá strana vyhlídky nabízí pohled až na nejluxusnější hotel Burj Al Arab a umělý ostrov ve tvaru palmy Palm Jumeirah.

Vyhlídka z Burj Khalifa

A pohled dolů nabízí Dubai Fountain a Dubai Mall jako na dlani. Ještě nutno dodat, že na vyhlídku jezdí rychlé výtahy. Jedna cesta trvá necelou minutu a na stěny výtahu je promítáno okolí, což působí jako kdyby byl výtah prosklený.

Dubai Mall

Zajímavý detail z Dubai Mall – obrovské množství zavěšených papírových motýlků. Když v Dubaji není něco největší, tak je toho aspoň nejvíc.

Manolo Blahnik

V Dubai Mall se nachází různé obchody, od těch nejznámějších jako je Adidas přes značky jako Louis Vuitton, Armani, Boss, Tiffany až po Rolex a boty Manolo Blahnika s originální výlohou.

Jídlo v Dubai Mall

Co se týče kuchyně, v SAE nemají žádné národní jídlo. Zdejší jídla jsou směsicí jídel z různých zemí. Jídlo jsme tedy volili dle aktuálních podmínek a chutí. V Dubai Mall jsme zavítali do francouzské pekárno-restaurace Paul. Jídlo zde bylo vynikající – quinoa s mangem a granátovým jablkem, uzený losos a citrusová omáčka.

Dubai Mall

Interiér Dubai Mall je celkem spletitý.

Burj Khalifa

Netradiční pohled na nejvyšší budovu světa.

Burj Khalifa

Burj Khalifa byla dostavěna a otevřena v roce 2010. Hlavním architektem budovy je Adrian Smith. Při projektování muselo být bráno v úvahu mnoho věcí, jako např. odolnost proti větru a zemětřesení i rozdíl teplot mezi dolní a horní částí budovy. Večer Burj Khalifa ožívá a spolu s Dubai Mall tvoří kulisu k vodnímu představení fontány.

Burj Khalifa

Krásný západ slunce a nejvyšší budova světa.

Západ slunce

Zajímavostí je, že dubajské mrakodrapy včetně Burj Khalify se staví zevnitř, kde jsou umístěné jeřáby.

Burj Khalifa

V mezičasech mezi jednotlivými představeními fontány probíhá světelná projekce na Burj Khalifa.

Dubai Fountain

Od 18 hodin každou půlhodinu probíhá na dubajské fontáně vodní show doprovázená hudbou a barevnými světly. Velké množství trysek chrlí vodu vždy podle dané choreografie přesně napasované na hudbu (známé hity i arabská hudba). Je to úžasná podívaná.

Dubai Fountain

My jsme zrovna sledovali choreografii na skladbu Baba Yetu od Christophera Tina. Voda tryská až do výšky 150 m.

Burj Khalifa

Nočně osvětlená Burj Khalifa působí majestátně.

Okolí Dubaje

Když se vyjede ze zastavěné Dubaje směrem na Abu Dhabí, člověk si uvědomí, že Dubaj stojí na poušti.

Palmy

V této oblasti je nutné zalívat veškerou zeleň. Proto jsou všude, kde jsou nějaké rostliny či palmy (i kolem silnice), nataženy hadice a zeleň je zavlažována. To stojí nemalé peníze.

Mešita šejka Zayeda

Abu Dhabí je hlavním městem SAE a také největším emirátem. Jednou z dominant města je Velká mešita šejka Zayeda, největší v celých SAE a jedna z největších na světě. U zrodu této stavby stál šejk Zayed, který je zde také pohřben. Mešita byla dostavěna v roce 2007. Vejde se sem kolem 40 000 věřících. Mešita má 4 minarety.

Mozaika

Od smrti šejka Zayeda probíhá v mešitě nepřetržitá modlitba. Mešita šejka Zayeda je místem několika nej a skoro nej. Je zde největší mramorová mozaika. Nádvoří využívají věřící při velkých modlitbách. Vejde se jich sem až 31 000.

Mešita

Bílá barva mešity kontrastuje s modrou barvou oblohy a vody v bazéncích a zlatýmu hlavami sloupů. Všechno je zde velmi čisté. Mešita je přístupná i nemuslimům. Ženy ovšem musí mít zahalené vše kromě tváře a nesmí mít upnuté či průhledné oblečení. Člověk si může mešitu projít, ale do hlavní modlitební síně ani na nádvoří s mozaikou se nesmí. Tato místa jsou vyhrazena pro modlitby. Největší muslimská modlitba probíhá v pátek.

Interirér mešity

V hlavním interiéru mešity je stěna orientovaná ve směru kibly, tedy směru, kterým se modlí muslimové (orientovaný k Mecce). Na stěně je napsáno 99 jmen Alláha a uprostřed je mihráb (výklenek).

Mešita

Vzhled sloupů je inspirován datlovníkem (palmou). Sloupy jsou z desek bílého mramoru a jsou vykládané drahokamy, polodrahokamy a perletí.

Mešita

Detail výzdoby sloupů.

Interiér mešity

V interiéru mešity se nachází největší koberec na světě vyrobený v Íránu. Dominuje mu zelená barva, což je barva islámu. Krásné jsou také lustry, jedny z největších na světě, zdobené krystaly od Swarovského.

Mešita

Celý objekt je pečlivě střežen hlídači. Ti také dbají na to, aby návštěvníci chodili adekvátně oblečeni, nevstupovali, kam nemají, a nefotili, kde nemají.

Mešita

Postranní bazénky krásně odráží sloupy celé mešity a ta tak působí ještě velkolepějším dojmem.

Abu Dhabí

Abu Dhabí je podobně jako Dubaj stále ve výstavbě. Vznikají zde nové a nové mrakodrapy, menší budovy i ostrovy. Komplex 5 mrakodrapů uprostřed fotky jsou tzv. Etihad Towers. Nachází se zde byty, kanceláře, obchody i pětihvězdičkový hotel. Mrakodrap vlevo je sídlo ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company) a s výškou 342 m je druhou nejvyšší budovou Abu Dhabí.

Qasr al Watan je prezidentský palác, místo zasedání vlády SAE. V roce 2019 se otevřel veřejnosti a je možné do něj nahlédnout.

Auta

Zajímavostí jsou SPZ aut. Kromě toho, že obsahují název emirátu, jsou tvořeny několika čísly. A právě počet čísel se liší podle významnosti majitele. Jednocifernou SPZ má šejk, dvoucifernou má jeho rodina, trojcifernou mají místní (Emiráťané), čtyřcifernou mají vysoce postavení lidé, kteří nejsou místní a pěticifernou ostatní.

Abu Dhabí

Abu Dhabí se nachází na pobřeží Perského zálivu stejně jako Dubaj, ale je protkáno kanály a zálivy, takže pevnina tvoří různé ostrovy a poloostrovy.

Louvre Abu Dhabi

Na ostrově Saadiyat, který by se měl postupně stát ostrovem kultury, se nachází muzeum Louvre Abu Dhabi. Je to originální budova od francouzského architekta Jeana Nouvela. Uvnitř budovy je místo pro přechodné i stálé výstavy. Název Louvre byl odsouhlasen originálním muzeem Louvre v Paříži. Střecha muzea je tvořena ocelovými pláty, které jsou umístěny přes sebe. Toto řešení by mělo připomínat střechy z palmového listí a umožňovat hru světel a stínů v interiéru. Muzeum je také protkáno sítí vodních kanálů.

Louvre Abu Dhabi

I vchod do muzea je zajímavě řešen.

Kočka

Tento kocourek byl jedním z mála zvířat, které jsme v Abu Dhabí i Dubaji viděli. Pro místní není typické mít domácí mazlíčky a to z historických, praktických i klimatických důvodů.

Cestou na ostrov zábavy – Yas jsme viděli mangrovy. Jsou typické pro subtropická a tropická místa, kde se mísí sladká a slaná voda.

Yas Marina Circuit

V Abu Dhabí je i okruh Formule 1 – Yas Marina. Délka okruhu je 5,5 km a jezdí se na něm od roku 2009. V bezprostřední blízkosti okruhu je hotel, ze kterého se ubytovaní mohou dívat na závody. Formule dokonce hotelem projíždí. Dráhu si lze také pronajmout (jako to uděl řidič Porsche na fotce) nebo si udělat závodní licenci.

V Abu Dhabí na ostrově Yas se nachází nejrychlejší horská dráha na světě – Formula Rossa. Ta je součástí zábavního parku Ferrari World. Horská dráha vás vystřelí a za 5 s dosáhnete rychlosti 239 km/h.

Ferrari World

Ferrari World je největší krytý zábavní park na světě, byl otevřen v roce 2010. Nabízí řadu atrakcí spojených právě se značkou Ferrari. Na střeše tohoto parku je údajně největší logo na světě.

Horolezecká stěna

S Ferrari World sousedí také Clymb – nejvyšší vnitřní horolezecká stěna na světě a největší tunel pro skydiving na světě.

Yas Mall

A dále s Ferrari World sousedí architekotnicky zajímavé nákupní centrum Yas Mall…

Sortiment

…, kde se prodávají např. tyto suvenýry.

Aldar Headquarters

Budova Aldar Headquarters zaujme na první pohled svým kruhovým tvarem. Proto se jí také říká lentilka nebo čočka. Její tvar má symbolizovat jednotu, stabilitu, racionalitu i nekonečno. Tato budova získala v roce 2008 cenu za nejlepší futuristický design, dostavěna byla v roce 2010. Výška budovy je 110 m, část budovy je zapuštěna do země, což bylo projektováno v souladu se zlatým řezem.

Most šejka Zayeda

Další krásnou a originální stavbou v Abu Dhabí je Most šejka Zayeda, který navrhla architektka Zaha Hadid. Byl dostavěn v roce 2010 a tvarově má připomínat vlnu nebo písečnou dunu.

Capital Gate

Další budovou nad níž zůstává rozum stát je mrakodrap Capital Gate. Tato budova byla inspirována šikmou věží v Pise a nese titul nejvíce nakloněná uměle vytvořená šikmá věž na světě. Její náklon je 18°, což značně převyšuje náklon šikmé věže v Pise (4°). Capital Gate je vysoká 165 m a byla dostavěna v roce 2011. Svým tvarem má odkazovat na vodu a poušť, které jsou pro Abu Dhabí typické. Uvnitř budovy nejsou žádné dvě místnosti stejného tvaru. Tato budova stojí na 490 pilotech umístěných v hloubce až 30 m, aby odolala všem povětrnostním a gravitačním vlivům.

Bezpečnostní cedulka

Takovou bezpečnostní cedulku v našich nákupních centrech nenajdeme…

Muzeum budoucnosti

Zpět do Dubaje, ale u fascinujících budov ještě zůstaneme. Muzeum budoucnosti se právě dostavuje a mělo by se otevřít u příležitosti výstavy Expo 2020. Měly by zde být prezentovány inovativní nápady z celého světa, které budou formovat budoucnost. Ocelová fasáda je zdobena arabskou kaligrafií.

Burj Khalifa

Netradiční pohled na Burj Khalifu skrze Address Sky View Hotel.

Dubai Frame

Dubai Frame je jedinečná vyhlídková věž v podobě zlatého rámu vysoká 150 m, která stojí na pomezí staré a nové Dubaje. Architektem je Fernando Donis. Dubai Frame drží světové prvenství jako největší rám. Byl otevřen v roce 2018. Zajímavá je také obří velikost billboardu podél Sheikh Zayed Road.

Al Seef

Al Seef je oblast podél zátoky Dubai Creek v historické části Dubaje. Byla nově vystavěna v historickém duchu.

Al Seef

Na první pohled působí tato čtvrť až strašidelným a nebezpečným dojmem, ale opak je pravdou. Člověk se na chvíli ocitne v úzkých uličkách mezi malými domy. Je to velký kontrast mezi touto čtvrtí a tím, co jsme do té doby viděli (mrakodrapy, moderní budovy, sklo, široké ulice, silnice, …).

Kavárna Al Seef

Na chvíli jsme se usadili v jedné z mnoha malebných kaváren. Vybrala jsem si netradiční dezert – basbousa pistachio, což je dezert typický pro Střední východ. Je upečený z krupicového těsta a oslazený pomerančovou vodou. Tento byl navíc posypán pistáciovými ořechy.

Al Seef

V Al Seef se nachází tzv. větrné věže, což je jakýsi předchůdce klimatizace. Studený vzduch foukal do vrcholu věže a věží se dostal až do obydlí a zároveň vytlačoval lehčí teplý vzduch nahoru.

Al Seef

Z Al Seef je krásný výhled na zátoku Dubai Creek…

Al Seef

… se spoustou barevně osvětlených lodí.

Al Seef

Zajímavá byla také tato dekorace, kterou si fotili i místní.

Al Seef

V Dubaji je mnoho národností. Rodilých Emiráťanů je zde zhruba 12 %. Větina z nich jsou muslimové, a proto nosí typické oblečení jako právě tito muži na fotce. Není možné získat emirátské občanství, všichni ostatní obyvatelé jsou zde na rezidenční víza, která je nutno každé dva roky obnovit. Oficiálním jazykem je arabština. Druhým jazykem je angličtina, kterou není problém se zde domluvit.

Starbucks

Kontrast historie a moderny – nově postavené historické domky a Starbucks. Ano, i takto může Starbucks vypadat.

Al Seef

Ve čtvrti Al Seef jsou i náměstíčka. Na jednom z nich proběhlo vystoupení zdejších muzikantů.

Baobaby

V Dubaji je evidentně možné všechno – třeba i baobaby rostoucí na kruhovém objezdu. Tyto baobaby by měly být druhem baobab Grandidiérův, což je endemit Madagaskaru.

Jumeirah Mosque

Jumeirah Mosque neboli mešita v Jumeiře (čtvrť v Dubaji) je největší mešitou v Dubaji. Byla otevřena v roce 1979. Podobně jako Velká mešita šejka Zayeda je přístupná i nemuslimům.

Fíkovník banyán

V parčíku vedle mešity roste tento mohutný strom – fíkovník banyán.

Fíkovník banyán

Jeho zajímavostí jsou vzdušné kořeny, které rostou podél kmene. Dokonce se tomuto stromu říká „strom škrtič“.

Květina

Květina by normálně nebyla nijak zvlášť zajímavá, ale na přelomu ledna a února potěší.

Minaret

Kromě fíkovníku roste kolem mešity řada palem a dalších květin, stromů i keřů.

Mešita Jumeirah

Mešita Jumeirah má dva minarety. Minarety slouží ke svolávání k modlitbě. Dříve svolával věřící z ochozů muezzin, dnes je obvykle nahrazen ampliony.

Mešita Jumeirah

Na špičkách minaretů i kopulí je zlatý půlměsíc, což je symbol islámu.

Jumeirah Beach Hotel

Jumeirah Beach Hotel zaujme na první pohled svým tvarem, který má připomínat vlnu. Jedná se o pětihvězdičkový hotel otevřený v roce 1997. Tento hotel je postaven v podobném stylu jako slavnější Burj al Arab. Má i svůj vlastní aquapark.


  Pokračovat na část 2


© ANDREA NĚMCOVÁ    |    ANNEFOTO@CENTRUM.CZ    |    AKTUALIZOVÁNO 24. 5. 2020